FotografieFotky Google...Další odkazy:
Panoramio - zajímavá služba, u mě zatím v začátcích, ale kombinace s mapou mě určitě zajímá...
Fotografické postřehy z Říma - článek z roku 2007 pro Fotoaparát.cz
Něco z mé fotografické historie


Co se týče techniky, tak první pokusy proběhly s ruskou hračkou Směnou a ono to překvapivě fotilo. Vážně jsem pak začal kolem roku 1993 s bratrem Zenitem, což byl zase opravdový smrtící nástroj. Ale vysoce funkční.

Kolem roku 1996 nebo 7 jsem si koupil v bazaru jednoduchou ale elegantní japonskou zrcadlovku Minoltu SrT101 s pevným sklem 50/1,8. Minoltě ale neustále zlobil expozimetr, takže jsem z Rakovníka co chvíli jezdil do servisu do Nuslí, kde ho vždycky na chvíli oživili. Pak jsem začal používat externí expozimetr.
S Minoltou jsem si vyhrál opravdu hodně vyhrál (krajinky, zátiší, bizarnosti, akty), vyvolávání fotek doma umožňovalo další experimenty s papírem a světlem. Ve Vodičkově ulici u Škody v Praze jsem byl jako doma.

"Matalýza" (c) 1998 / "Mathalysis"

má dosud jediná (opravdu) slavná fotografie...
(Minolta SrT101)

Více se dozvíte pod odkazem v názvu fotky...

Ve Státech jsem si v roce 2003 koupil první digitál Olympus C4000 Zoom, se kterým jsem byl do roku 2005 moc spokojen, ale pak mě to zase začlo táhnout k zrcadlu.

Nastoupil jsem do práce, začal opět vydělávat a pořídil si konečně digitální zrcadlovku. Nikon D80 s 18-135/3,5-5,6. Později jsem dostal i objektivek 50/1,8, což je vyloženě tvůrčí motor (bez ironie).

Debaty typu jestli Canon nebo Nikon a přílišné až fetišistické zabředávání do technických podrobností mě občas deprimuje a o tom fotografování z mého pohledu není.

Velký smysl nevidím ani ve sbírkách těl fotoaparátů, objektivů, nejrůznějšího příslušenství, honbě za megapixely a terabajty na harddiscích. Samozřejmě je pak člověk někdy trochu limitován, ale nezblázní se z toho. Důležité je dle mého mít chuť tvořit, ale zároveň se na věc dívat pragmaticky a věci (projekty) dotahovat do konce.

                 MK, prosinec 2009

Comments